-
Grocery budgets
Hi there,
Maybe this isn't in anyone's portfolio, but my wife and I are having discussions about the amount spent on groceries each week. I reckon we aren't being too extravagent at $150 for 5 people (2 adults & 3 kids under 10) per week, which works out at about $1.42 per person per meal. Seems cheap to me, considering we live in the country where prices are higher...but apparently we can do it for a lot cheaper.
What's the general feeling about budgets here?:)
Cheers,
-
Sheez Andy, thats cheap as chips. I spend over a hundred just on myself
-
I'm with Lignum, how the heck do you do it for less:eek:
-
I'm with lignum too. I spend $150 a week on myself and 2 kids. Don't the other 2 eat anything at your place?
-
The way I would gauge the problem if there is one.
Is your (adults) weight increasing or decreasing?
You then have your answer.
-
Some of you guys must eat a lot of food. SWMBO and I (plus 2 kids) spend $130 a week on groceries not including a takeaway treat every second week.
-
Obviously you don't live in a really trendy area like Sydney's North Shore. I pay about $10 a kilo more for meat across the board compared to my friends who live in the south west of Sydney. I could easily pay for a day outing just on savings from the meat bill alone.
You aren't doing too badly, you could be buying cheap mince & stale bread sent back to the bakery for a few dollars a trailer load.;) The city/country thing is pretty variable, if you go for the cheapest part of a big city it will be cheaper than anywhere in the country, but you can live for a long time on the price difference if you are buying your own home.
-
Streuth! I spend well over a hundred on basic groceries per week just for myself! Throw in a few butchery and/or deli purchases, well...
-
Andy,
I've got three growing boys (soon to be 4). I keep a pretty good record of what we spend. We're in Canberra, and would easily spend $240 a week keeping the tribe fed. And they're not little fatties either, they're as skinny as rakes.
I checked a little while ago and saw that woolies got almost $11K from us last year. Though that includes grog.
I'd say you're doing pretty well.
Cheers,
Bulli
-
-
Mate you're kidding
We spend up to $400 each time we go to Woolies and we never buy brand names or chocolates or flash tucker. I'm moving to where you live.
-
Andy, your wife or yourself must be doing a lot of home baking or somethng like that.
We are a family of 7 and our shopping bill is $350+ a week:eek:
-
crickey, I would starve if I spent that much!!! and that is just for me!
I try and buy the "no name" stuff where possible..
I have had my kids for the last month and the MEAT bill was $90.00 for two weeks
-
Andy, you're killing it. I have no idea what we spend weekly cause that's HI's department. We don't get takeaways and we cook nightly. She says she spends around $60 a day. This is not including booze and entertaining. We have two adolescent kids.
Bear in mind we, like Herr Lee, are on Sydney's North Shore, and get ripped off senseless. It's almost worth driving out West and shopping.
To put our situation in context, I went to buy a truck brake drum, from a (Nth Shore) wreckers and they wanted $50 for an old rusty 14' brake drum!
Tell you what, send me a brake drum and I'll send you a basket of groceries.
I'd suggest that your expenses are well under control and, like the rest of us, you need to focus on income.
-
THE CHEAPEST PLACE IN THE WORLD FOR FOOD IS LAS VEGAS.
Yes serious. But you you must not gamble.
a 1 kilo T bone steak would cost you around $5 us including all the trimmings, stop talking about food you lot are making me hungry.